POLITYKA

Niedziela, 19 maja 2019

Polityka - nr 4 (6) z dnia 2017-04-26; Pomocnik Historyczny. 2/2017. Biografie. Tadeusz Kościuszko; s. 120-123

Konteksty

Marek Henzler

„Cynizm strojów maskaradowych”

Jak komuniści ubrali Kościuszkę na czerwono.

Wzór dla Zachodu i Wschodu. Trudno byłoby wskazać stronnictwo polityczne, które podczas II wojny światowej nie nawiązywałoby do tradycji kościuszkowskiej. Jedne podkreślały kresowe pochodzenie bohatera, co miało być argumentem w walce o utrzymanie wschodniej granicy Polski ustalonej w traktacie ryskim. Inne doceniały jego czyny na rzecz niepodległości Polski i republikańskie poglądy, choć zarzucano mu, że nie dokonał rewolucji socjalnej i narodowej. Stawiano go jako wzór konspirującej młodzieży oraz polskim żołnierzom walczącym na zachodzie i wschodzie Europy.

Na Zachodzie został patronem sformowanego w Wielkiej Brytanii dywizjonu myśliwskiego 303, co było nawiązaniem do tradycji 7. Eskadry Myśliwskiej im. T. Kościuszki (walczącej w wojnie z Ukrainą i bolszewicką Rosją), w której służyli lotnicy z Ameryki.

Na Wschodzie Kościuszkę, a także Bartosza Głowackiego obierały na patrona oddziały partyzanckie Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich (te przybrały hasło „Żywią i Bronią”). Naczelnik patronował powołanej ...