POLITYKA

Niedziela, 26 maja 2019

Polityka - nr 23 (2961) z dnia 2014-06-04; s. 14-16

Temat tygodnia

Jacek Żakowski

12 powodów, żeby głosować na Korwin-Mikkego

Na kogo byście głosowali, gdybyście mieli 19 lat? I dlaczego na Nową Prawicę?

Korwin to dziwadło. Na pierwszy rzut oka i na zdrowy rozum, trzeba zwariować, żeby na niego głosować. A wszedł do Parlamentu Europejskiego. I wprowadził tam trzech kolegów. Dlaczego 25 maja 2014 r. „zwariował­” co piętnasty głosujący? Dlaczego prawie co drugi oddany na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego głos wrzucił do urny wyborca mający mniej niż 25 lat?

Po pierwsze: nie aż takie dziwadło

JKM wygląda jak Strach na Wróble w „Czarnoksiężniku z Krainy Oz”. I tak z grubsza się zachowuje. Widać, że nie jest to postać z normalnego świata. Dorosłym ludziom instynkt podpowiada, żeby się trzymali od takich z daleka. Ale dla kogoś, kto polską politykę obserwuje raczej sporadycznie i od niewielu lat, nie jest to figura specjalnie się wyróżniająca.

Czy jest jakościowa różnica między JKM a Macierewiczem? Nawet wyglądem specjalnie się nie różnią. A Macierewicz to wiceprezes jednej z dwóch głównych partii. Nie polityczny folklor, lecz jądro establishmentu. I nie jest wyjątkiem. Obupłciowy i wielopartyjny tłum Korwinków przewija się co dzień przez studia stacji informacyjnych. Hektolitry ...