POLITYKA

środa, 17 lipca 2019

Polityka - nr 51 (3191) z dnia 2018-12-19; s. 26-28

Polityka

Mariusz JanickiWiesław Władyka

7 znaków polskiej polityki

Mijający rok polityczny wita się z następnym. Pojawiło się w 2018 r. kilka znaczących zjawisk, które w pełni nabiorą znaczenia w najbliższych miesiącach. Zobaczmy zatem, co już się stało i co z tego może wyniknąć.

1 Sprawdzian na żywo

Po wyborach samorządowych różne polityczne siły ogłosiły swoje częściowe zwycięstwa. Po stronie opozycji istniało psychologiczne zapotrzebowanie na powiew optymizmu i zostało ono zaspokojone dzięki bardzo dobremu wynikowi w dużych miastach. Ale poza tym rzeczywistość polityczna okazała się taka jak w partyjnych rankingach i to lekcja na przyszłość – warto traktować sondaże poważnie i nie liczyć na cud. Jak jest w rankingu, tak będzie w głosowaniu. Na razie największą formację opozycyjną dzieli od partii rządzącej ok. 8–10 punktów proc., reszta snuje się wokół kilku procent poparcia. Na dzisiaj wybory parlamentarne wygrywa PiS i to się nie zmienia od trzech lat.

Wybory samorządowe, oceniane na chłodno, nie przyniosły politycznego przełomu, a jedynie sygnał, że jest potencjał do zmiany władzy, tyle że chwiejny i niełatwy do mobilizacji. Ewolucja poglądów w skali masowej odbywa się bardzo powoli. Ten proces nie poddaje się racjonalnemu oglądowi, istota tkwi gdzieś głębiej, w specyficznej politycznej inercji, która powoduje, ż...