POLITYKA

środa, 19 czerwca 2019

Polityka - nr 34 (2719) z dnia 2009-08-22; s. 39-40

Rynek

Adam GrzeszakMagdalena Kicińska  [wsp.]

AAAAInżyniera pilnie zatrudnię

Inżynier, technik, przedstawiciel handlowy, kierowca, kucharz, sekretarka... Choć światowa gospodarka pogrążyła się w kryzysie, niektórzy fachowcy nie muszą martwić się o pracę.

Magda ma 24 lata i poważny stosunek do życia. Przed rokiem ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej. Wydział inżynierii lądowej, specjalność drogi i mosty. Od roku pracuje jako asystent projektanta drogowego, ale już myśli o pracy na budowie. Tylko tam zdobędzie uprawnienia budowlane, dzięki którym stanie się prawdziwym drogowcem. Magda należy nie tylko do nielicznej grupy kobiet-inżynierów, bo dziewczyny unikają studiów politechnicznych (choć w ogólnej liczbie polskich studentów stanowią większość), ale w ogóle do nielicznej grupy drogowców.

Nie pamięta, kiedy podjęła decyzję, kim będzie, gdy dorośnie. Z pewnością jeszcze w podstawówce. Być może wtedy, kiedy obserwowała pracę taty, także drogowca, kończącego w domu projekty. Bardzo jej się to podobało. – Czasami pozwalał mi kolorować je kredkami. Chodniki na pomarańczowo, trawniki na zielono i tylko nie wolno było wyjść za linię! – wspomina. Rodzice nie byli zachwyceni jej wyborem, zwłaszcza mama próbowała jej wybić pomysł z głowy. Tłumaczyła, że to cięż...

Załączniki

  • 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2009 r.

    10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2009 r.