POLITYKA

Czwartek, 18 lipca 2019

Polityka - nr 33 (2567) z dnia 2006-08-19; s. 32-34

Kraj / Piłkarskie afery

Piotr PytlakowskiSylwester Latkowski

Aresztowany futbol

Afera korupcyjna w polskim futbolu to już nie piłkarski poker, ale rosyjska ruletka. Policja zatrzymuje kolejnych działaczy i sędziów, nikt nie zna dnia ani godziny. Sięga coraz wyżej. Była IV liga, potem III i II, teraz już ekstraklasa. Stąd tylko krok do PZPN.

Do Prokuratury Krajowej prawie codziennie spływają meldunki z terenu: kogo zatrzymano, komu postawiono zarzuty, kto idzie w zaparte, a kto przyznaje się do winy. Głównym wątkiem piłkarskiego śledztwa zajmuje się wydział przestępczości zorganizowanej Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Jeden z dwóch prokuratorów prowadzących postępowanie Robert Tomankiewicz informuje w czwartek, 10 sierpnia, że zarzutami objęto już 32 osoby. Ostatni na tej liście jest wiceprezes Górnika Łęczna (I liga) Bronisław K. (zatrzymany we wtorek 8 sierpnia). Podejrzani w sprawie „o udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za nieuczciwe zachowanie, mające wpływ na wynik zawodów sportowych w piłce nożnej” to na razie: 15 sędziów, 3 byłych sędziów, 9 działaczy, 2 obserwatorów z ramienia PZPN i 3 piłkarzy (z Piasta Gliwice).

Efekty dotychczasowego śledztwa przerastają wyobraźnię nawet prokuratorów od zorganizowanej przestępczości. Prok. Tomankiewicz, który sam jest kibicem piłki nożnej i od lat dopinguje Śląsk Wrocław, przesł...