POLITYKA

Piątek, 19 lipca 2019

Polityka - nr 14 (2239) z dnia 2000-04-01; s. 86-87

Społeczeństwo / Sport

Tadeusz OlszańskiJolanta Berent  [wsp.]

Arkan gola

Walkower za rasistowskie hasła

Swastyki, nacjonalistyczne hasła, rasistowskie przyśpiewki wpisały się w krajobraz włoskich stadionów. Ale kiedy pojawił się transparent „Cześć Tygrysowi Arkanowi” (zabity niedawno szef serbskich bojówek – przyp. red.), władze włoskie zadecydowały: basta!

Incydent miał miejsce na Stadionie Olimpijskim w Rzymie, na trybunie kibiców Lazio. Jeszcze tego samego wieczoru dyskutowały o nim całe Włochy. Napastnik Lazio Chorwat Alen Boksić nie krył oburzenia: – Czuję się fatalnie, jestem upokorzony, bo ten napis przygotowali kibice klubu, w którym występuję! Chcieli uczcić zbrodniarza wojennego, który mordował w Jugosławii moich rodaków. Gdybym był w tym momencie w drużynie, natychmiast bym zszedł z boiska. Takie demonstracje nie powinny się więcej przytrafić. Oburzenia nie krył prezes Lazio – Sergio Cragnotti: – To co stało się na Stadionie Olimpijskim, pokazuje, że mocny odłam zrzeszonych kibiców zdecydował się przekroczyć granice dobrego smaku. Wybryki muszą być zdławione w zarodku!

Problem nacjonalizmu narastał we Włoszech od dłuższego już czasu. Doszło do tego, że na żyletach stadionów, na najtańszych miejscach można było podziwiać – obok swastyk i rasistowskich haseł – popiersie Mussoliniego. Co niedziela liga dławiła się ekstremizmem kibiców, a trybuny sportowe coraz częściej przypominały polityczną. Włoski dziennik „La Repubblica” porównał ostatni incydent ...

Głos Rady Europy

Z inicjatywy Rady Europy w grudniu 1999 r. odbyła się w Strasburgu międzynarodowa konferencja poświęcona wyeliminowaniu wszelkich przejawów rasizmu ze stadionów piłkarskich. W ligowych klubach Europy Zachodniej gra wielu obcokrajowców. W Anglii aż 25 proc. zawodników ligowych to ciemnoskórzy. Do starć na tle etnicznym dochodzi więc nie tylko między kibicami na trybunach, ale również na płycie boiska. Postanowiono opracować rekomendację określającą sposoby zwalczania rasizmu i chuligaństwa w futbolu. Dokument ten zostanie przedstawiony ministrom sportu krajów Europy.