POLITYKA

Sobota, 25 maja 2019

Polityka - nr 38 (3178) z dnia 2018-09-19; s. 53-55

Świat

Paulina Wilk

Bajecznie bogaci Azjaci

Miliarderów w Azji jest już więcej niż w Ameryce Północnej i Europie łącznie. Najszybciej bogacą się Hindusi tworzący wpływową superkastę Bollygarchów.

W lipcu doszło do historycznej zmiany – na szczyt listy najbogatszych Azjatów po raz pierwszy wspiął się Hindus Mukesh Ambani, szef konglomeratu Reliance Industries zajmującego się wszystkim, od paliw kopalnych, przez tekstylia, po handel detaliczny. Zdetronizował Chińczyka Jacka Ma, twórcę Alibaba Group, globalnego giganta sprzedaży internetowej. Dzięki wzrostom wartości akcji majątek Ambaniego został wyceniony na 44,3 mld dol. – o 3 mld więcej niż ma Ma, który w tym roku notował straty. Reliance jest teraz w fazie śmiałego rozwoju – Ambani inwestuje w produkty petrochemiczne i Jio – sieć telefonii mobilnej czwartej generacji, do której błyskawicznie dołączyło już 140 mln indyjskich użytkowników.

Reliance jest od lat największą i przynoszącą największe zyski firmą handlową w Indiach. Do 2025 r. – zgodnie z zapowiedzią twórcy – ma urosnąć dwukrotnie. Ambicje Ambaniego na tym się nie kończą. Ich skalę najlepiej ilustruje jego prywatna rezydencja w Mumbaju. Antilia to wieżowiec górujący nad krajobrazem 20-milionowej metropolii, w połowie złożonej ze slumsów. Wartość budowli – 1 mld dol. Liczba personelu zatrudnionego ...