POLITYKA

Wtorek, 21 maja 2019

Polityka - nr 19 (3008) z dnia 2015-05-06; s. 61-63

Świat

Ignacy NiemczyckiTomasz Walat

Bezkonkurencyjna

Duńska komisarz Margrethe Vestager dobrała się do skóry Google oraz Gazpromowi i wyrasta na gwiazdę Komisji Europejskiej.

Czy to już koniec jej interesującej kariery politycznej? – zastanawiała się lokalna prasa. Jesienią ubiegłego roku duński rząd zgłosił kandydaturę Margrethe Vestager na stanowisko komisarza UE do spraw konkurencji. Jako 47-latka była już wówczas wicepremierem i szefową niewielkiej socjalliberalnej partii. Ponad połowę życia spędziła na szczytach polityki. Już jako studentka pełniła ważne funkcje w partii. W 1998 r. została najmłodszą kobietą ministrem w historii Danii, przejmując resort edukacji i spraw kościelnych. Była też pierwszą członkinią rządu, która urodziła dziecko w trakcie sprawowania urzędu (ma trzy córki).

Sama jest córką kapłanów. Zarówno ojciec, jak i matka byli pastorami duńskiego Kościoła luterańskiego, w którym dyskusja na temat dopuszczenia kobiet do kapłaństwa rozpoczęła się już na początku minionego wieku. Jako minister do spraw Kościoła stała się więc Vestager szefową własnych rodziców, chociaż formalnie godność głowy Kościoła sprawuje królowa Małgorzata II. W Danii, w przeciwieństwie do większości pań...