POLITYKA

Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Polityka - nr 21 (2555) z dnia 2006-05-27; s. 16

Ludzie i wydarzenia

 Sol.

Bezrobocie emigruje

Już prawie 700 tys. młodych osób wyjechało za granicę, nie mogąc znaleźć pracy w kraju. Nic dziwnego, że statystyka bezrobocia jest coraz bardziej optymistyczna. W 2003 r. stopa bezrobocia wynosiła 19,1 proc., w 2005 – 17,6 proc., a na koniec tego roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej spodziewa się 16,9 proc. Bezrobocie spada, mimo że w ciągu ostatniego roku, według GUS, przybyło zaledwie 135 tys. nowych miejsc pracy. Ale to właśnie wyjeżdżający podrasowują statystykę.

– Nie mogą się zarejestrować jako bezrobotni, ponieważ nie będą w stanie meldować się w powiatowych urzędach pracy, by potwierdzić swoją gotowość do jej podjęcia – mówi Paweł Skutecki z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

UP może żądać wizyt comiesięcznych albo nawet częstszych. Niestawiennictwo i brak jego uzasadnienia w ciągu siedmiu dni oznacza zaś pozbawienie statusu bezrobotnego. Status nie musi oznaczać zasiłku. Wyjeżdżającym za pracą świeżym absolwentom zasiłek się nie należy. Uprawnień do niego nabywa się dopiero po legalnym przepracowaniu ...