POLITYKA

Wtorek, 23 lipca 2019

Polityka - nr 1 (2536) z dnia 2006-01-07; s. 45-46

Świat / Izrael

Robert Żarnowski

Bohaterstwo zdrajców

W izraelskim wojsku rośnie grupa żołnierzy, którzy odmawiają wykonywania rozkazów na terytoriach okupowanych. Mają dość przemocy. Nie chcą prześladować Palestyńczyków i są gotowi ponieść za to karę. Oto ich twarze i historie.

Arik Diamant mówi po angielsku z silnym amerykańskim akcentem. Niedługo stuknie mu trzydziestka. Jest niski, ale atletycznie zbudowany. Pewny siebie, stanowczy, uważny obserwator. W piwnicy na tyłach budynku jednej z głównych ulic Tel Awiwu prowadził do niedawna biuro organizacji o nazwie Odwaga Odmowy (Courage to Refuse). Jest to izraelski ruch antywojenny zrzeszający żołnierzy, którzy odmówili wykonywania rozkazów na terytoriach okupowanych.

Diamant jest spadochroniarzem w stopniu starszego sierżanta. Pewnego dnia zdecydował, że nie będzie brał więcej udziału w operacjach w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Tak jak większość osób związanych z organizacją Arik nie jest pacyfistą. Nie sprzeciwia się obowiązkowej służbie wojskowej, lecz kwestionuje zasadność ciągłej okupacji Palestyny i prześladowania jej mieszkańców. – Gdy odmówiłem, najbliżsi byli zaskoczeni. Rodzina nie rozumiała mojej decyzji. Bardziej była przejęta tym, co zrobiłem niż samymi motywami – opowiada. Był przygotowany na represje ze strony władz i wojska. Ale udało ...