POLITYKA

Wtorek, 21 maja 2019

Polityka - nr 29 (3119) z dnia 2017-07-19; s. 51-53

Świat

Maciej Okraszewski

Brunatni hipsterzy

Organizacja Pokolenie Identytarystów przedstawia się jako młoda, modnie ubrana i broniąca tradycyjnych wartości europejska hipster-prawica. W rzeczywistości to przebrani neonaziści.

Statek ma 40 m długości, zasięg 3 tys. mil morskich, dźwig do obsługi pontonów oraz 25-osobową załogę, przeszkoloną do odnajdywania migrantów na Morzu Śródziemnym. Tyle że marynarze nie chcą im pomagać, a wręcz odwrotnie. W ramach misji nazwanej „Obronić Europę” będą patrolować obszar wzdłuż wód terytorialnych Libii, przechwytywać wypływających z tego kraju ludzi, zawiadamiać libijską straż przybrzeżną, a po odebraniu przez nią zatrzymanych niszczyć pozostawione przez przemytników łodzie.

To i tak wersja łagodniejsza, bo pierwotne plany zakładały krążenie wokół Sycylii i taranowanie statków organizacji humanitarnych wypływających na pomoc migrantom. W połowie maja ta sama grupa zdołała w znacznie mniejszej łódce zablokować w okolicach Katanii jednostkę Lekarzy bez Granic, między innymi ostrzeliwując jej burty racami. Skończyło się na zatrzymaniu przez włoską straż przybrzeżną i mandacie, ale to właśnie po tej akcji aktywiści zaczęli zbierać w internecie pieniądze na większy statek. Mimo że po protestach organizacji humanitarnych PayPal ...