POLITYKA

Sobota, 17 sierpnia 2019

Polityka - nr 50 (2171) z dnia 1998-12-12; s. 81

Nauka

Artur Górski

Bunt robotów

Hugo de Garis, ur. 1947 r. w Australii, jest jednym z pionierów budowy sztucznego mózgu. W 1992 r. doktoryzował się w Uniwersytecie w Leuven (Belgia) w zakresie sztucznej inteligencji i sztucznego życia. Od 1993 r. pracownik Instytutu Zaawansowanych Badań Telekomunikacyjnych (ATR) w Kioto.

Panie profesorze, choć kwestia sztucznej inteligencji jest obecnie szeroko dyskutowana, to wielu ludzi nie ma pojęcia, o co tu naprawdę chodzi. Jedni wiążą z nią zbyt daleko idące oczekiwania, inni zaś boją się jej... Czym jest sztuczna inteligencja?

Uważam, że zarówno nadzieje, jak i obawy są uzasadnione. Mało kto na razie zdaje sobie sprawę, jak wielkie może nam ona przynieść korzyści i jak bardzo nam zaszkodzić. Pamięta pan słynny mecz szachowy pomiędzy mistrzem świata Garrim Kasparowem i superkomputerem Deep Blue? Maszyna, która pokonała człowieka najlepiej grającego w szachy na świecie, nie tylko była świetnym strategiem, ale również potrafiła analizować styl gry Kasparowa, przewidywać jego ruchy. Mówiąc krótko, wyposażona była w sztuczną inteligencję. Ale od tamtego czasu minęło kilka lat, najnowsze superkomputery są o wiele inteligentniejsze niż Deep Blue.

W Stanach Zjednoczonych powstał komputer Aaron, który potrafi malować. Sam decyduje o tym, jakie będzie jego dzieło, człowiek nie jest w stanie tego przewidzieć.

<...