POLITYKA

Wtorek, 18 czerwca 2019

Polityka - nr 28 (2409) z dnia 2003-07-12; s. 80-81

Społeczeństwo / Sylwetka / Wojciech Olejniczak

Bianka Mikołajewska

Chłopiec stanu

Odwaga czy desperacja? Na nowego ministra rolnictwa premier powołał 29-letniego Wojciecha Olejniczaka. Niedawny działacz studencki, z króciutkim jeszcze życiorysem, ma wprowadzić polską wieś do Unii Europejskiej i ukrócić afery wokół rolnictwa. Ciekawy eksperyment.

Nominacja Olejniczaka najbardziej ucieszyła polityków z ugrupowań chłopskich. Zbigniew Kuźmiuk, szef klubu PSL, wypowiadał się o nowym ministrze rolnictwa wręcz entuzjastycznie: „Młody, otwarty, rzutki, merytorycznie dobrze przygotowany do wypełniania tej funkcji. Najlepsza kandydatura wśród tych, które funkcjonowały na giełdzie nazwisk”.

„Jeżeli współpraca ministra z sejmową komisją rolnictwa będzie się dobrze układać, to jest szansa, że resort będzie porządnie funkcjonował, bo nowy minister jest młody, ma dużo inicjatywy, werwy i nie powinien się szybko męczyć” – dodawał Wojciech Mojzesowicz z koła Polskiego Bloku Ludowego. Nawet przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper przyznawał, że Olejniczak jest ambitny, rezolutny i ma przygotowanie merytoryczne do kierowania resortem.

Politycy pozostałych ugrupowań opozycyjnych uznali, że skoro SLD sięga po tak młodego i niedoświadczonego człowieka, musi mu brakować merytorycznego zaplecza. Ale również wyrażali nadzieję, że w tym przypadku młodość stanie się atutem i że wolny od powiązań polityczno-biznesowych Olejniczak zrobi wreszcie porządek w resorcie, wokół którego tyle był...