POLITYKA

środa, 19 czerwca 2019

Polityka - nr 6 (6) z dnia 2018-05-16; Ja My Oni. Poradnik Psychologiczny Polityki. Tom 30. Do czego nam ego; s. 68-70

MY. EGO wśród bliskich

Monika Stelmach

Chochoł się miota

Wojciech Kruczyński Czy grozi nam renesans egoistycznego, patriarchalnego modelu rodziny.

Monika Stelmach: – Mężczyzna zdobywa świat, kobieta o niego dba. Wydawało się, że taki podział ról to przeszłość.
Wojciech Kruczyński: – Jednak się odradza. Od dawna nie było takiego renesansu konserwatywnych, patriarchalnych wartości. Dzieje się to nie tylko w Polsce, ale też w sporej części zachodniego świata, choćby w USA. Trudno jednak powiedzieć, na ile te tendencje są trwałe. Może to tylko kwestia obecnej polityki: młodzi odpowiadają na wyzwania konserwatystów. Wracają do Kościoła i dawnych modeli życia, bo szukają zasad i wartości. Zadają sobie pytania: jak mam zbudować lub uporządkować rodzinę.

Co atrakcyjnego w tym widzą?
To pokolenie mężczyzn wychowanych bez ojców. Od zmiany ustrojowej instytucja małżeństwa traci na znaczeniu, co m.in. wiąże się z mniejszym poczuciem odpowiedzialności mężczyzny za dzieci. Z kolei ci, którzy mimo wszystko chcieli się zająć ich wychowaniem, nie mieli czasu, bo musieli sprostać galopującemu kapitalizmowi. Zatem młodzi nie mają wzorców, które chcieliby powielać. W gabinecie psychologa ...

Rozmówca jest psychologiem, psychoterapeutą, współtwórcą Ośrodka Terapii i Edukacji Psychologicznej OTEP w Warszawie. Autor książek „Zawsze bezpieczna. Psychologiczne aspekty samoobrony kobiet” i „Wirus samotności”, a także wielu artykułów na temat konsekwencji doznawania fizycznej i psychicznej przemocy oraz możliwości psychoterapii. W latach 2005–07 kierował warszawską Poradnią Psychoterapii Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.