POLITYKA

Wtorek, 20 sierpnia 2019

Polityka - nr 17 (3056) z dnia 2016-04-20; s. 16-18

Temat tygodnia

Ziemowit Szczerek

Chrzest do pokolorowania

Po Facebooku krąży w charakterze memu wpis: „1050 lat temu Mieszko I porzucił tradycyjne wartości swojego narodu i przyjął modną ideologię narzuconą przez Europę Zachodnią”.

Jechałem do Poznania na obchody rocznicy chrztu Polski. Bardzo okrągłej, bo 1050., ale w dobie miesięcznic takie rzeczy przestają razić. Patrzyłem zza kierownicy na państwo, które zaczęło się od przedsięwzięcia Piastów, prowincjonalnych władyków z niewielkiego gródka z kilkoma rzędami drewnianych chałup. Patrzyłem, jak potomkowie kmieci w lnianych sukmanach wyprzedzają się wzajemnie autami produkowanymi w dawnym Cesarstwie. Na przeciągające po szosach Wielkopolski tiry prowadzone przez potomków Rusów z rosyjskimi, ukraińskimi i białoruskimi rejestracjami. Na volviaki z krajów wareskich i octavie Czechów, od których brano tu chrzest. Po drodze patrzyłem, jak środkowa Polska, ze swoją gmatwaniną domów pobudowanych w miejsce starych drewnianych chałup wokół starych kościołów, zamienia się w Wielkopolskę: murowaną, czerwonocegłą, wyglądającą jak słowiańska podróbka Niemiec.

Rozmyślałem o Piastach, którzy zaczęli swój państwowy biznes od podporządkowania sobie jednych grodów i budowy nowych i którzy handlowali własnymi poddanymi, sprzedając ich na zachód i południe jako niewolników. Stopniowo ...