POLITYKA

Wtorek, 18 czerwca 2019

Polityka - nr 42 (2625) z dnia 2007-10-20; s. 54-56

Rynek

Urszula Szyperska

Co na papierze, co w plenerze?

Kompletne miasteczka, w których jest wszystko, to najmodniejsza oferta deweloperów. W planach i folderach wyglądają pięknie. W praktyce jest jak zwykle.

Firma deweloperska CF Plus zapowiedziała budowę w trójmiejskich Kokoszkach Nowego Miasta: kompletnego osiedla ze sklepami, usługami, przedszkolem, szkołą. Miasta w mieście, jak urbaniści nazwali osiedla, w których można żyć bez wyjeżdżania na zewnątrz, są bardzo atrakcyjnym miejscem do mieszkania. I zwykle drogim. Jest jednak jedno ale: takie osiedle nie powstanie bez udziału władz miejskich. Domy buduje deweloper, natomiast czy i kiedy powstaną drogi, szkoła, przedszkole, zależy już w dużej mierze od radnych. Tymczasem wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski, odpowiedzialny za rozwój przestrzenny, stwierdził niedawno, że deweloper w ogóle z nim o tej inwestycji nie rozmawiał. – Nie dotarłam w magistracie do nikogo, kto by takie rozmowy prowadził – uzupełniła Anna Dyksińska z biura prasowego UM Gdańska.

Najbardziej znanym budowanym teraz miastem w mieście jest Miasteczko Wilanów, popularne z racji znakomitej lokalizacji i oryginalnych rozwiązań projektowych, które powstały pod kierunkiem Guy Castelain Perry’ego, amerykańskiego architekta i urbanisty. Zaplanowano unikalne centrum handlowe: około 250 ...