POLITYKA

Piątek, 23 sierpnia 2019

Polityka - nr 27 (2561) z dnia 2006-07-08; s. 84-87

Społeczeństwo / Środowisko / Architektura gniazd

Wiktor Pawłowski

Co ptak wije

Ptaki rozmaicie wywiązują się z budowy kolebki; od braku gniazda do trójwymiarowej kuli i w czasie od zera do kilku tygodni. Wykonywanie różnorodnych konstrukcji można by przyporządkować ludzkim zawodom: murarzom, cieślom, górnikom, a nawet palaczom c.o.

Na pytanie: gdzie się gnieżdżą ptaki? zazwyczaj odpowiadamy: na drzewach. Tymczasem około jednej trzeciej kraju pokrywają pola i łąki, a gnieżdżenie się na ziemi jest tam koniecznością kolonizacyjną. Nawet ptaki leśne, jak lelek, świergotek drzewny, skowronek borowy, świstunki, czyli wójciki, gniazdują na ziemi z wyboru. Wybór ten jest szczególnie spektakularny w przypadku świstunek (Phylloscopus – przeglądacz liści), które żerują w koronach drzew i z każdym robaczkiem zniżają się kilkanaście metrów do piskląt z tysiąc razy dziennie!

Ptaków naziemnych jest w Polsce ok. 25 proc., a wybierających warstwę runa i krzewów do wysokości ok. 1,5 m – ok. 35 proc.

Bezdomni. Ze szczytem prostoty spotykamy się u rybitwy białej z pobrzeży wysp Pacyfiku. Ta siada na występie palmy, składa jajo i... nie może z niego zejść, bo by spadło, a gniazdem są jej własne pióra. Siedzi tak trzy tygodnie, karmiona przez samca, nim wylęgnie się pisklę i zeskoczy ...