POLITYKA

Poniedziałek, 20 maja 2019

Polityka - nr 15 (3156) z dnia 2018-04-11; s. 48-50

Świat

Ziemowit Szczerek

Co się stało w okolicy?

W coraz zgodniejszej opinii naszej połowy Europy nie udało się przyspawać do zachodniej. Jedna do drugiej nie pasuje. Odstaje. Ale czy wina za ten pękający związek leży tylko po jednej, wschodniej stronie?

Sondaże pokazują, że wśród Serbów spośród wszystkich światowych liderów największą popularnością cieszy się Władimir Putin. W serbskiej części Kosowskiej Mitrowicy, na drzwiach kafany naprzeciwko słynnego mostu łączącego część serbską z albańską – napis: „Żądamy unii Serbii z Rosją”. Graffiti z napisem „Krym to Rosja, Kosowo to Serbia” to jeden z bardziej znanych punktów w Mitrowicy.

– Co ty myślisz, że my nie wiemy, że Rosja to dyktatura? – mówił mi serbski student Jovan, z którym siedzieliśmy przy pleskawicy w knajpie, zaraz obok muralu z Krymem. Jovan uważa się trochę za lewicowca, trochę za liberała (– Nie krzyczę – mówi – na prezydenta „Vuciciu pederu”, jak wszyscy, bo it’s ok to be gay, a Vucic nie jest ok) i jest cichym zwolennikiem wejścia Serbii i Kosowa do Unii Europejskiej.

– Ale – mówi – przede wszystkim nie chcę żyć w Kosowie, państwie rządzonym przez albańskich nacjonalistów, w państwie, które nie radzi sobie z korupcją i ...