POLITYKA

Wtorek, 20 sierpnia 2019

Polityka - nr 33 (2567) z dnia 2006-08-19; s. 78

Społeczeństwo / Pod lupą

Czas na wolne

Co ósma osoba (13 proc.) pytana przez CBOS o to, jak spędza wolny czas, twierdzi, że w ogóle nie zna takiego pojęcia. Mniej niż dziesięć godzin tygodniowo ma tylko dla siebie co szósty badany (16 proc.). Prawie jedna czwarta Polaków (23 proc.) przyznaje, że w dni powszednie nie ma w ogóle czasu dla siebie. Jednocześnie co dziewiąta osoba (11 proc.) twierdzi, że ma go aż w nadmiarze.

Spędzanie wolnego czasu w Polsce kojarzone jest bezpośrednio z oglądaniem telewizji i filmów na DVD. Tak spędza „wolne” ponad połowa respondentów – telewizja i DVD znalazły się na pierwszym miejscu wśród wskazywanych aktywności pozazawodowych. Ponad jedna trzecia badanych (37 proc.) w wolnym czasie czyta prasę i książki, przeznaczając na to nieco ponad siedem godzin w tygodniu.

Tylko 24 proc. badanych spaceruje, na co poświęca nieco ponad 8 godzin tygodniowo. Niemal tyle samo osób twierdzi, że w wolnym czasie zajmuje się sprzątaniem, gotowaniem, robieniem zakupów oraz pracami remontowymi lub gospodarczymi w domu &...