POLITYKA

Czwartek, 23 maja 2019

Polityka - nr 4 (3195) z dnia 2019-01-23; s. 82-84

Kultura

Justyna Sobolewska

Człowiek zdumiewająco łatwo podporządkowuje się władzy

Nawet po napisaniu książki o Albanii wierzę, że człowiek jest z natury dobry – mówi Małgorzata Rejmer, laureatka Paszportu POLITYKI za książkę „Błoto słodsze niż miód”.

JUSTYNA SOBOLEWSKA: – Każda historia z tej książki to opowieść o cierpieniu. Pani przyjmowała je wszystkie na swoje barki, to wielkie obciążenie.
MAŁGORZATA REJMER: – Dlatego ta książka powstawała latami. Zdarzały się takie rozmowy, po których przez miesiąc nie mogłam nic robić. Zdarzało się, że płakałam ja, mój rozmówca i ten, kto mnie do niego przyprowadził. Początkowo niektórzy byli nieufni, ale potem zaczynali rozumieć, że nie przychodzę do nich jako dziennikarka, tylko zwykły człowiek, że to jest dla mnie rodzaj duchowej podróży, dzięki której dowiaduję się czegoś o sobie i innych. Ja się przede wszystkim czuję pisarką, nie dziennikarką, moja praca to dla mnie lekcje życia, uczenia się cudzych perspektyw. Od początku do końca najbardziej interesuje mnie natura ludzka, bo polityka czy fakty historyczne to tylko struktury, które kształtują albo wymuszają nasze posunięcia. Na jakimś poziomie „Błoto” nie jest dla mnie książką o Albańczykach, ale o ludziach, którzy przez dekady żyli w systemie totalitarnym, mierzyli się z ...

Małgorzata Rejmer (ur. 1985 r.) debiutowała powieścią „Toksymia” (2009 r.), za którą otrzymała nominację do Nagrody Gdynia. W 2013 r. opublikowała książkę „Bukareszt. Kurz i krew”, za którą otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrodę Gryfia. Była nominowana do nagrody NIKE i Paszportu POLITYKI. Otrzymała go w tym roku za swoją trzecią książkę „Błoto słodsze niż miód” (2018 r.).

Dziękujemy partnerowi kategorii Literatura.

Krakowskie Biuro Festiwalowe to jedna z najbardziej aktywnych polskich instytucji kulturalnych, organizator wielkoformatowych wydarzeń, takich jak festiwale Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Opera Rara, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Wianki – Święto Muzyki czy krakowski sylwester. Jako realizator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (KMLU) inicjuje strategie i wydarzenia literackie, z kluczowymi festiwalami Miłosza i Conrada na czele. KBF jest wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków, Krakow Film Commission i sieci InfoKraków. Działalność Krakowskiego Biura Festiwalowego obejmuje zaawansowane formy współpracy i inicjatywy na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej i biznesowej oraz przemysłu spotkań (www.biurofestiwalowe.pl).