POLITYKA

Czwartek, 22 sierpnia 2019

Polityka - nr 21 (2706) z dnia 2009-05-23; s. 6

Sławomir Mizerski: Z życia sfer

Sławomir Mizerski

Czy Libertas istnieje

Pojawiły się zarzuty, że TVP kłamie i tworzy rzeczywistość, której faktycznie nie ma. Chodzi o uparte kreowanie przez TVP partii Libertas Polska, która zdaniem wielu jest bytem medialnym, stworzonym wyłącznie na potrzeby programów informacyjnych tej stacji. Jak ustaliły inne stacje, w partii tej wirtualne jest wszystko z wyjątkiem poparcia w sondażach, wynoszącego zero procent.

Komentatorzy twierdzą, że takie poparcie dobitnie świadczy o nieistnieniu Libertasu. Moim zdaniem jest to argument wątpliwy, gdyż zbliżonym poparciem w sondażach cieszy się kilka innych ugrupowań, które z całą pewnością istnieją. Praktyka polityczna pokazuje, że nieposiadanie elektoratu nie decyduje o istnieniu partii, a wiele ugrupowań doskonale radzi sobie bez poparcia jakiegokolwiek elektoratu. Niektórym ugrupowaniom elektorat tak ciążył, że się go bez żalu pozbyły, dzięki czemu mogły spokojnie działać dalej.

Wymowny jest przykład Stronnictwa Demokratycznego, które od lat żadnego poparcia nawet nie szukało, a mimo to odniosło niekwestionowany sukces finansowy. Jednak ostatnio polityczny instynkt wydaje się liderów tej partii zawodzić. Odeszli oni od swojej bezkompromisowej ...