POLITYKA

Wtorek, 16 lipca 2019

Polityka - nr 1 (2536) z dnia 2006-01-07; s. 5

Raport / Horoskop 2006

Czy pokochamy Benedykta?

W maju (od 25 do 28, według wciąż nieoficjalnych zapowiedzi) Polska będzie przeżywała wizytę następcy Jana Pawła II – największe wydarzenie w życiu Kościoła nad Wisłą w nadchodzącym roku. I może w słynnym oknie nad bramą pałacu arcybiskupów krakowskich na Franciszkańskiej ukaże się Benedykt XVI, powróciwszy z mszy odprawionej na Błoniach lub w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. To miejsca tak silnie związane z papieżem Polakiem, że moment, kiedy pojawi się tam Benedykt, będzie szczególną próbą polskiej gościnności.

Jestem pewien, że Polacy zdadzą ten egzamin. Papież z Bawarii pracuje zresztą od wielu miesięcy nad tym, by jego spotkanie z Polską udało się jak najlepiej. Nie chodzi tylko o to, że publicznie używa naszego języka i odwołuje się do Jana Pawła II. Podjął też kilka ważnych decyzji: w ekspresowym tempie uruchomił proces beatyfikacyjny Karola Wojtyły, metropolitą krakowskim mianował abp. Stanisława Dziwisza, papieskim teologiem – dominikanina Wojciecha Giertycha. Były to wyraźne sygnały, że papież bierze pod uwagę oczekiwania polskich katolików.

Jednak ponieważ podróże papieży są w dzisiejszym świecie globalnym wydarzeniem medialnym, wizyta Benedykta w Polsce nie może i nie powinna skończyć się na zaspokojeniu emocjonalnych potrzeb polskich katolików. Bo wiemy, że fenomen pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. jest nie do powtórzenia i Benedykt XVI na pewno nie zamierza konkurować ze swym poprzednikiem.

Ks. Józef Tischner notował wtedy na gorąco: „Kraj nasz na te kilka dni stał się jakby częścią dawnej Galilei, Samarii, Judei. (...) Nie, z&...