POLITYKA

Poniedziałek, 22 lipca 2019

Polityka - nr 39 (2673) z dnia 2008-09-27; s. 36-42

Raport

Joanna Podgórska

Dać jeść

Jedna czwarta ludzkości cierpi z głodu i niedożywienia. Jedna czwarta je za dużo, a przede wszystkim za dużo kupuje. 30 proc. produkowanej na świecie żywności trafia do śmieci. W Polsce znacznie bardziej opłaca się jedzenie wyrzucić, niż dać jeść potrzebującym.

Pani Wanda zaczyna dzień o 4.10 nad ranem szklanką czarnej kawy. W przerwach między gorącymi łykami wypala cztery Męskie bez filtra. Mocniejszych papierosów na rynku nie ma. Pani Wanda potrzebuje naprawdę mocnych, bo do tej roboty trzeba mieć siłę. O 5.20 jest już w Broniszach, na największej pod Warszawą giełdzie spożywczej, i zaczyna kurs z wózkiem na dyszlu. Między 8.00 a 9.00 może już robić podsumowanie. Dzisiejszy utarg to: 6 skrzynek grejpfrutów, 15 kartonów pomidorów, 6 kartonów papryki, 12 kratek pieczarek, 2 skrzynki moreli, 7 worków ziemniaków i 700 kg egipskiego czosnku, popakowanego w ozdobne koszyczki (od momentu, gdy dojrzał polski, przestał się sprzedawać). Gdyby nie ona, to wszystko wylądowałoby na wysypisku.

Kiedyś tu pracowała, a od trzech lat jest wolontariuszką warszawskiego Banku Żywności. – Jest ciężko. Wiele razy myślałam: rzucę to w diabły, ale chcę być potrzebna – deklaruje. Każdy pozyskany kilogram zapisuje w specjalnym zeszycie: 9541 kg, 11 941 kg, 12 241kg. – Dziś będzie ze dwie tony – szacuje. – Mój rekord dzienny to 6 ton.

Koło 9.00 ...

Żarłoczne auta

(ag)

Ceny żywności na światowych rynkach rosną w zastraszającym tempie. Od 2002 r. do dziś skoczyły już o 140 proc.! I to mimo niezłych zbiorów. Podstawowy powód to konieczność żywienia... naszych samochodów. Zdaniem ekspertów Banku Światowego, 3/4 wzrostu cen to zasługa promocji paliw wytwarzanych z roślin jadalnych. 11 proc. światowej produkcji kukurydzy przejadają dziś samochody, głównie w USA (25 proc. amerykańskiej kukurydzy przeznacza się dziś na etanol – biododatek do benzyny). Kukurydza wypiera uprawę soi, w efekcie rośnie cena oleju sojowego. Tymczasem już 7 proc. światowej produkcji olejów roślinnych służy do produkcji biodiesla. Efekt jest oczywisty: wzrost cen tłuszczów roślinnych. Spiralę cen nakręcają rządy, tworząc przywileje podatkowe dla produkcji żywności na cele paliwowe. Dostrzegł to Parlament Europejski, przyjmując rezolucję, w której stwierdził, że „subsydiowanie przez UE upraw z przeznaczeniem na produkcję biopaliw nie znajduje już uzasadnienia”. (AG)

Podziel się z Bankiem

Jeśli masz zbędną, nieprzeterminowaną żywność, podziel się nią. Jako darczyńca indywidualny nie musisz płacić podatku. Najlepiej skontaktować się z Federacją Polskich Banków Żywności (www.bankizywnosci.pl, www.federacja@bankizywnosci.pl, tel. 22 654 64 00, 22 654 64 10), a przez nią z lokalnym Bankiem Żywności, który współpracuje z instytucjami charytatywnymi na swoim terenie.

Lokalne Banki Żywności działają w Koszalinie, Chojnicach, Tczewie, Elblągu, Olsztynie, Suwałkach, Pile, Grudziądzu, Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Płocku, Poznaniu, Koninie, Łodzi, Warszawie, Siedlcach, Zielonej Górze, Lesznie, Jaworze, Wałbrzychu, Opolu, Wrocławiu, Częstochowie, Rudzie Śląskiej, Krakowie, Radomiu, Lublinie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu i Rzeszowie. Większość z nich zrzeszona jest w Federacji.