POLITYKA

Wtorek, 23 kwietnia 2019

Polityka - nr 1 (2990) z dnia 2015-01-01; s. 28-30

Ludzie i wydarzenia / Ludzie i Wydarzenia. 2015. Wydarzenie roku

Mariusz JanickiWiesław Władyka

Decydujące starcie

Wybory parlamentarne jesienią 2015 r. zakończą zasadniczy etap walki pomiędzy Platformą i PiS, rozpoczętej 10 lat wcześniej. Być może to najważniejsza elekcja od 1989 r.

Ktoś powie, bez przesady, mamy wszak za sobą – nie licząc wyborów prezydenckich, które także bywały dramatyczne – imponujące zwycięstwa parlamentarne AWS czy SLD, także trzy wielkie batalie toczone pomiędzy PiS i PO (2005, 2007 i 2011). Niemniej te ostatnie właśnie, które ułożyły się w serial, będą spuentowane jesienią nadchodzącego roku, przesądzając na długo o kierunku polskiej polityki. Gwałtowny spór polityczny i ideowy, rozpoczęty w 2005 r. zwycięstwem PiS, przez całe lata ciążył na atmosferze życia publicznego, mocno ograniczał pole manewru władzy PO, która zawsze musiała uwzględniać w swoich rachubach czynnik PiS. Wszelkie pomysły, idee czy konkretne projekty reform były wpisywane w logikę tego konfliktu, traktowane jako elementy walki, kontynuowane lub porzucane w zależności od tego, jak lokowały się w polu konfrontacji z głównym wrogiem.

Ten spór, zamieniony z czasem w specyficzny klincz, oprócz tego, że jakoś tam – w dużej mierze toksycznie – napędzał polską politykę, przyniósł jej zarazem istotne szkody. Przyjęcie przez Platformę zobowiązania wobec wielu swoich ...