POLITYKA

Sobota, 20 kwietnia 2019

Polityka - nr 49 (2987) z dnia 2014-12-03; s. 14-16

Temat tygodnia

Jacek Żakowski

Demokracja skandaliczna

Dramat wyborów samorządowych to skutek zagłodzenia i zaniedbania polskiej demokracji. A nikt nie rodzi się demokratą. I żaden ustrój nie jest dany na zawsze.

Wybory samorządowe niewiele zmieniły i mało nam powiedziały. Wyniki sondaży za bardzo różnią się od wyniku głosowania, żeby odpowiedzialnie wyciągać wnioski co do woli różnych grup wyborców. Za dużo jest głosów nieważnych i za mało wiemy o przyczynach nieważności, by mówić choćby, kto wygrał. Wiemy tylko, kto zdobył ile ważnych głosów, kto ma ile mandatów i posad.

Wygląda jednak na to, że relacje między PiS i anty-PiS są w zasadzie stabilne, potwierdziła to także druga tura wyborów. Żadnego dużego miasta Kaczyński z rąk przeciwników nie odbił. Przeciwnie. SLD wprawdzie osłabło, ale trudno powiedzieć dlaczego. Część wyborców PO wsparło PSL, co sprawia, że PiS wygrywa z PO w kilku województwach, lecz tylko w jednym wygrywa z koalicją. Wzmocniły się też ruchy obywatelskie, ale nie na tyle, by w skali kraju stać się alternatywą dla tradycyjnych partii.

Jakiś proces może to wszystko zapowiada albo i nie. Bo partia niegłosujących znów zdobyła ...