POLITYKA

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Polityka - nr 33 (2363) z dnia 2002-08-17; s. 71

Listy

Dieta bezmięsna

W Raporcie „Pasztet z mięsem” Polityka 20 [dot. zdrowego jedzenia – red.] znajduje się kilka nieprawdziwych stwierdzeń, dotyczących jedzenia mięsa, głównie dr Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej. Polemizując z nimi posłużę się Raportem „Polityki” 9/01.

Po pierwsze, pani doktor „nie uważa, by jedzenie mięsa było niezdrowe”. W Raporcie z marca czytamy: „Kolejne studia porównawcze pomiędzy populacjami na diecie bezmięsnej i mięsnej wykazały, że wegetarianizm jest zdrowszy. (...) Zgodnie z ich wynikami mięso jest odpowiedzialne za takie choroby cywilizacyjne jak rak, cukrzyca, choroby serca (...)”.

Po drugie, sugeruje, jakoby drób był zdrowszy od innego mięsa. Raport z marca: „Kurczaki trzymane w ciasnych, brudnych i pełnych odchodów klatkach są podatne na wszelkie choroby. Aby im zapobiec, do karmy dodaje się antybiotyki. Jedząc drób przyjmujemy je regularnie, a razem z kurczakami hodujemy superzarazki”. To ma być zdrowsze jedzenie? (...)

„Obecnie wszystkie poważne instytucje dietetyczne na świecie zalecają jeśli nie eliminację, to ograniczenie do minimum spożycia białka zwierzę...