POLITYKA

Poniedziałek, 27 maja 2019

Polityka - nr 33 (2206) z dnia 1999-08-14; s. 3-9

Raport

Paweł Walewski

Dieta głód

Zapewne parę milionów rodaków postanowiło w czasie wakacji zrzucić kilka kilogramów. Badania wykazują, że ponad połowa Polaków ma nadwagę, a prawie co czwarty cierpi (w sensie dosłownym) z powodu otyłości. Niestety, urlopowe zmagania z tuszą zwykle kończą się - po paru tygodniach - powrotem do dawnej wagi. Odchudzanie stało się prawdziwą obsesją wielu osób, a chyba także całej naszej współczesnej cywilizacji. Jak zatem skutecznie się odchudzić? A może w ogóle nie zaprzątać sobie tym głowy?

Odchudzanie męczy, stresuje, wymaga samozaparcia, a nierzadko sporych pieniędzy. Mimo to coraz więcej Polaków znajduje w tej męce głęboki sens. Szczupła sylwetka przestała mieć wyłącznie walor estetyczny. Stała się sposobem na znalezienie atrakcyjnej pracy, zdobycie lepszego stanowiska, powodzenie w miłości. Chcesz podbić świat? Nie możesz być gruby w pasie - taką receptę mają dziś dla nastolatków współcześni kreatorzy kultury masowej.

  • Dwanaście przykazań

Jeśli w ślad za tym idzie popularyzowanie rekreacji, różnych form aktywności fizycznej i zasad zdrowego odżywiania - taką modę wśród młodych ludzi trzeba wspierać. Z wysportowanych nastolatków rzadziej wyrosną umierający na zawał serca ociężali tatusiowie i otłuszczone mamusie, chore na cukrzycę i zwyrodnienia stawów. Niestety, przymus bycia młodym i szczupłym odczuwają również ci, którzy już dawno rozstali się z młodością i szczupłą sylwetką (na starość wpływu nie mieli, na otyłość w większości zapracowali sami) oraz ci, którzy w chudnięciu odkryli dobrą okazję do rywalizacji. Dla zapatrzonych w szczupł...