POLITYKA

Wtorek, 23 lipca 2019

Polityka - nr 5 (5) z dnia 2016-05-11; Ja My Oni. Poradnik Psychologiczny Polityki. Tom 22. Dusza i ciało; s. 64-66

Słabości i choroby

Katarzyna Czarnecka

Dieta wysokorozumowa

Dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek o tym, czego ludzie nie wiedzą o jedzeniu

Katarzyna Czarnecka: – Pokaż mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś. Można użyć takiej parafrazy?
Magdalena Tomaszewska-Bolałek: – Oczywiście. To, co i jak człowiek je, mówi o jego charakterze i sposobie życia więcej, niż sam chciałby zdradzić. Jedzenie bywa deklaracją światopoglądową, jak w przypadku wegetarian, którzy nie jedzą mięsa dlatego, że to się wiąże z cierpieniem zwierząt. Tak samo jak strój, od wieków jest sposobem na pokazanie stanu zamożności. Może także służyć zaspokajaniu próżności. Niektórzy traktują je jak kolejną torebkę czy parę butów, którymi po prostu muszą się pochwalić.

Najlepiej w internecie.
Nie widzę nic złego w tym, że ktoś wrzuci zdjęcie na Facebooka czy Instagram i napisze: byłem w świetnej restauracji, jadłem znakomitą i pięknie podaną potrawę. To ma walor poznawczy. Co innego, kiedy wpis obwieszcza: byłem w najdroższej restauracji w Japonii, jedzenie było z płatkami złota i kosztowało – tu pada astronomiczna kwota. Wtedy chodzi tylko o to, żeby potencjalnego odbiorcę zwalić ...

Rozmówczyni jest orientalistką, badaczką kultury żywieniowej, kierownikiem Food Studies na Uniwersytecie SWPS. Zdobywczyni pierwszego Grand Prix dla Polski w międzynarodowym konkursie Gourmand World Cookbook Awards. Autorka książek, m.in. „Polish Culinary Paths”, prezentującej kuchnię polską odbiorcom azjatyckim.