POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 19 (3109) z dnia 2017-05-10; s. 15-17

Temat tygodnia

Adam Szostkiewicz

EPiSkopat PiSze do PiS

Nie wszyscy biskupi popierają przekształcanie Kościoła w ideologiczne ramię PiS. Pokazał to dokument episkopatu o chrześcijańskim rozumieniu patriotyzmu. Szkoda, że tak późno. I że wielu hierarchów wypowiada się w zupełnie odmiennym duchu. A najwyraźniej nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej abp Jędraszewski wygłosił na Wawelu kazanie. Powiedział: „Wszyscy mamy odczucie, że mgła nad Smoleńskiem ustępuje i przybliżamy się do chwili, w której poznamy prawdę”. Skoro tak, to raport na temat przyczyn katastrofy przygotowany przez komisję Jerzego Millera prawdy nie zawiera i rząd PO-PSL kłamał, a Polacy „stali się uczestnikami”, a nawet ofiarami „wielkiej mistyfikacji”.

Kazanie było czystym aktem politycznym. Zło takich kościelnych manifestacji nie polega na tym, że hierarcha ma takie czy inne zdanie na temat Smoleńska, tylko na tym, że swe opinie namaszcza autorytetem pełnionego urzędu kościelnego. A jeśli następca kardynałów Wojtyły, Macharskiego i Dziwisza w sprawie katastrofy oświadcza w katedrze wawelskiej, że wierzy komisji Macierewicza i Berczyńskiego, to jakie zdanie w tej sprawie mają mieć katolicy niższych szczebli?

W sprawie smoleńskiej i oceny rządów pisowskich wierni są podzieleni tak jak całe społeczeństwo. Wiadomo, że tylko część katolików akceptuje ...