POLITYKA

Piątek, 24 maja 2019

Polityka - nr 46 (2219) z dnia 1999-11-13; s. 15

Wydarzenia

Joanna Solska

Finisz przed ścianą

Podczas gdy na szczytach władzy koalicjanci publicznie boksowali się o podatki, złotówka sięgnęła już drugiego w ostatnim tygodniu dna. Coraz wyraźniej widać, jak bardzo polityczne kłótnie odbijają się na kondycji gospodarki. Czy zwiększa to skłonność do ustępstw u partnerów koalicyjnych? W każdym razie powoduje urodzaj kolejnych kompromisowych projektów. Ten z końca ubiegłego tygodnia był trzeci z kolei.

Bitwa o reformę podatków trwa już ponad rok. O ile jednak przy pierwszym, rządowym projekcie można było mieć nadzieję, że AWS zaakceptowała propozycje Unii Wolności w zamian za kosztowne dla budżetu, ale ważne dla polityków Akcji ulgi prorodzinne, o tyle później dyskusja nad podatkami nabrała bardzo populistycznego charakteru.

Im niżej spadały notowania AWS w sondażach opinii publicznej, tym usilniej jej politycy forsowali propozycje mające na celu odzyskanie popularności. Z początku liderzy Akcji wydawali się być otwarci na argumenty, że nie ma pieniędzy na wydłużanie urlopów macierzyńskich i obiecali wycofać się z niefortunnego pomysłu w Senacie, potem jednak usztywnili stanowisko. Jednocześnie, jak w koncercie życzeń, powtarzały się pomysły miłe dla ucha, ale groźne dla gospodarki: krótszy tydzień pracy, dłuższe Święta Wielkanocne, powszechne uwłaszczenie. Tymczasem kraj, który tak bardzo potrzebuje szybszego wzrostu gospodarczego, a nie ma kapitału na szybką modernizację, musi pracować więcej, nie ma na to rady.

Nieoczekiwaną ...