POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 13 (2901) z dnia 2013-03-27; s. 18-20

Rozmowa na Święta

Joanna Cieśla

Firma rodzina

Rozmowa z prof. Wojciechem Bursztą, antropologiem kultury, o tym, jak organizować swój czas z bliskimi w coraz szybszych czasach i jak się w nich nie pogubić

Joanna Cieśla: – Od której jest pan dzisiaj w pracy?
Wojciech Burszta: – Od dziewiątej.

Jest 18. Jak dalej wygląda pański grafik?
Gdy dotrę do domu, przygotuję materiały na jutrzejsze zajęcia i zapewne pójdę spać. Może przy kolacji uda mi się zamienić kilka zdań z żoną. Żona też dziś pracowała w domu nad wydawnictwami.

Mnie może uda się przeczytać dziecku bajkę, jeśli nie zaśnie przed moim przyjściem. W swojej książce „Kotwice pewności” pisze pan, że traktujemy życie rodzinne jak zbiornik czasu, z którego można czerpać, ile się chce, by popracować i załatwić różne bieżące sprawy. Czasem sięgamy po tyle, że już nic nie zostaje.
Przesiąkamy toczącą się na wszystkich frontach walką o status, o prestiż, o dobra. Oczekujemy od siebie samych i od małżonków – bo przeglądamy się w nich jak w lustrach – że będziemy zawsze w czołówce. Jeśli w tej konkurencji wiedzie ...

Prof. dr hab. Wojciech Burszta kieruje Katedrą Antropologii Kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Jest autorem ponad 200 książek i artykułów naukowych. Jego najnowsza książka „Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle” ukazała się nakładem wydawnictwa Iskry.