POLITYKA

Piątek, 26 kwietnia 2019

Polityka - nr 5 (2437) z dnia 2004-01-31; s. 20-22

Temat tygodnia / Prywatyzacja

Joanna Solska

Gdzie jest skarb?

Po trzeciej już w tej kadencji rządu dymisji ministra skarbu opozycja zażądała sejmowej debaty o prywatyzacji oraz ujawnienia kontaktów rządzących polityków z oligarchami. Uważa bowiem, że sprawcą odwołania Piotra Czyżewskiego, jak jego poprzedników, jest Jan Kulczyk.

Nowym ministrem ma być bliżej nieznany Przemysław Morysiak, dyrektor departamentu w Ministerstwie Finansów. Jeden z baronów SLD usłyszawszy to nazwisko, po linii partyjnej próbował dowiedzieć się, jakie kompetencje na ministra ma kandydat i od jego zwierzchnika usłyszał, że marne. Minister finansów nie miał ponoć pojęcia o zamiarze awansowania jego pracownika, gdyż nikt z nim na ten temat nie rozmawiał. Sam zainteresowany udał się wcześniej na urlop i od tej pory nie pokazał w pracy. Słyszy się, że tego królika wyciągnął z kapelusza szef Kancelarii Premiera Marek Wagner.

W MF panuje opinia, że kandydat jest człowiekiem Jana Kulczyka. Tym tropem skwapliwie podążają też media. Zetka informowała, że Morysiak w ubiegłym roku pozytywnie zaopiniował przejęcie przez biznesmena łódzkiego Banku Przemysłowego. „Życie” doniosło, że w trakcie, gdy pracował w poznańskim Banku Staropolskim, zetknął się z Agenorem Gawrzyałem, późniejszym prezesem kontrolowanej przez Kulczyka Warty. Każdy dzień będzie zapewne przynosił nowe argumenty na poparcie tej tezy, choć sam zainteresowany robi co moż...