POLITYKA

Poniedziałek, 15 lipca 2019

Polityka - nr 38 (2672) z dnia 2008-09-20; s. 20-22

Rozmowa Polityki

Janina Paradowska

Gram na lidera

Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu

Janina Paradowska: – Kieruje pan Sejmem, który podobno nie ma co robić.

Bronisław Komorowski: – Nie zgadzam się z taką opinią. Nie powiem, że Sejm jest jakoś szczególnie przeciążony pracą, ale od października już będzie, gdyż rządowych projektów spłynie bardzo dużo. Zresztą ze statystyk wynika, że liczba posiedzeń, liczba ustaw czy projektów jest bardzo podobna jak w poprzednich kadencjach.

Ale wiele projektów opozycji trzyma pan w „zamrażarce”.

To są głównie projekty poprzedniego rządu wyniesione z ministerstw już po przegranych wyborach.

Tak zwana zamrażarka, stosowana przez wszystkich moich poprzedników, służy głównie temu, aby dać czas rządowi na przygotowanie stanowiska wyrażonego albo w poparciu projektu poselskiego, albo poprzez zgłaszanie projektu własnego. Zawsze dążę do tego, aby równoległe propozycje opozycyjne i rządowe spotkały się w komisji.

Widać opozycja tego nie docenia, skoro chce pana odwołać.

Jeżeli wpłynie taki wniosek, szybko skieruję go pod głosowanie, aby nie było w Sejmie poczucia tymczasowości. Zresztą, wykorzystują...

Dziesięciu Naj. Ranking Posłów 2008 Tygodnika Polityka

Po raz 12 „Polityka” przygotowała ranking najlepszych posłów. Wyniki połączone z wręczeniem nagród ogłosimy na spotkaniu 18 września w ogrodach sejmowych z udziałem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, członków Prezydium i posłów ze wszystkich klubów parlamentarnych. Bohaterów rankingu będzie można poznać już w dniu imprezy na stronie www.polityka.pl.

Wyniki wraz z uzasadnieniami typujących dziennikarzy, komentarze oraz sprawozdanie z uroczystości wręczenia nagród w następnym numerze „Polityki”. W typowaniu dziesiątki najlepszych posłów,00 najbardziej udanych sejmowych debiutów oraz we wskazaniu pięciu posłów, którym należą się ostrzeżenia, bo ich dotychczasowa praca budzi wątpliwości, udział wzięła rekordowa liczba prawie 40 dziennikarzy-sprawozdawców parlamentarnych ze wszystkich najważniejszych mediów elektronicznych i prasy. Swoje typy przedstawiły także kluby parlamentarne.

Dziękujemy. A czytelników zapraszamy do lektury sprawozdania w następnym numerze i odwiedzin naszych stron internetowych.