POLITYKA

Czwartek, 22 sierpnia 2019

Polityka - nr 19 (2704) z dnia 2009-05-09; s. 8

Flesz. Ludzie i wydarzenia / Kraj

 Łaz

Gumowy standard prezesa?

Po skreśleniu eurodeputowanego Marcina Libickiego z list do Parlamentu Europejskiego prezes Jarosław Kaczyński powiedział, że zrobił to w imię zasad, których nie można nie przestrzegać. Ale przykład posła PiS Bogusława Kowalskiego każe w to wątpić. Czy od zasad nie ważniejsze jest budowanie skrzydła narodowego PiS i dobre kontakty z ojcem Rydzykiem?

Kowalski, związany z dyrektorem Radia Maryja, w 2007 r. pojawił się w opublikowanych przez IPN katalogach osób publicznych, a zapisy ewidencyjne wskazywały na współpracę z SB. Już rok wcześniej rzecznik interesu publicznego ustalił, że został on zarejestrowany jako TW, zgodził się współpracować na zasadzie „współodpowiedzialności obywatelskiej”, ze swoim oficerem prowadzącym spotkał się co najmniej 60 razy i za tę współpracę otrzymał od SB 49 tys. zł.

We wrześniu 2008 r. prokurator Jarosław Skrok z Biura Lustracyjnego IPN zakończył postępowanie wobec posła Kowalskiego „zarządzeniem o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu”, bo nie znalazł dowodu na „materializację współpracy”. Bogusław Kowalski, który nie przyznał się ...