POLITYKA

Sobota, 20 lipca 2019

Polityka - nr 51 (2634) z dnia 2007-12-22; s. 16-18

Kraj / Temat roku. Co z rządem?

Janina Paradowska

Hufce Tuska

Polityka uśmiechów, ale niewiele więcej: głównie budowanie własnego wizerunku – mówi z przekąsem opozycja. Co właściwie chce zrobić premier Donald Tusk? To pytanie zaczyna pojawiać się coraz częściej i coraz bardziej natarczywie.

Na razie opinia publiczna zdaje się nie słuchać ani opozycji, ani komentatorów. Donald Tusk może wręcz doznać zawrotu głowy od sukcesów. Od kilkunastu lat nie było premiera ani rządu, który cieszyłby się na starcie takim zaufaniem. Z sondażu na sondaż jest coraz lepiej. Dobrze ma się Platforma Obywatelska ciągle notująca poparcie na granicy 50 proc., wicepremier Waldemar Pawlak staje się drugim pod względem zaufania politykiem w kraju, nawet Sejm, po raz pierwszy od lat, zyskuje w oczach opinii publicznej. Kłopoty zaczęły się za to po drugiej stronie.

Prawo i Sprawiedliwość przeżywa problemy zwykle towarzyszące przegranej. Rozpadu wprawdzie nie ma, ale wyciek z szeregów, choć wąskim strumyczkiem, jednak trwa, sondażowa pozycja nie upaja i mało kto wierzy w następny sukces wyborczy PiS. Prezydent – i tak niecieszący się najwyższym zaufaniem – ciągle traci, a Jarosław Kaczyński, gdy zabrakło Leppera i Giertycha, stał się politykiem obdarzanym najmniejszym zaufaniem. Dobrego nastroju premiera Tuska nie mogą więc zepsuć nawet pierwsze podszczypywania, że cudu ...