POLITYKA

Poniedziałek, 20 maja 2019

Polityka - nr 32 (2362) z dnia 2002-08-10; s. 34-35

Świat

Jacek Safuta

Ile unii w Unii?

Nie tylko my nie spełniamy wymogów Wspólnoty

Teza, że Polska stanie się członkiem UE dopiero koło 2013 r., jest bardzo chwytliwa. Stawiający ją Klaus Bachmann (POLITYKA 29) ma rację, że w wielu sprawach będziemy się dostosowywać przez wiele lat. Zapomniał dodać, że według jego kryteriów prawie nikt w Unii nie jest pełnoprawnym członkiem.

Najbardziej oczywistym przypadkiem „niepełnego członkostwa” jest Dania, przewodnicząca akurat w tym półroczu Unii. 10 lat temu w wyniku referendum w sprawie traktatu z Maastricht ówczesny rząd duński musiał wynegocjować sobie „furtki” (w żargonie eurokratów nazywa się je opt-out), czyli prawo do pozostania poza wspólną walutą, polityką imigracyjną i obronną. Osłabia to pozycję Danii i sprawia, że dziś nie może przewodniczyć Unii w tych dziedzinach (wyręcza ją w tym Grecja). Ale Dania jest obecna i ma swoje sposoby, żeby wpływać na partnerów. Spytajcie Duńczyków, czy uważają, że są członkami Unii, czy nie. Według kryterium Bachmanna na pewno nie, zwłaszcza że w dodatku przybysze z innych krajów Unii nie mogą kupować w Danii drugich domów, a z nabyciem gospodarstwa rolnego też mieliby ogromny kłopot.

Z paszportem i bez

Furtki w sprawie euro mają też Szwecja i Wielka Brytania, więc one też nie są pełnymi członkami Unii. W dodatku Brytyjczycy i Irlandczycy, ...