POLITYKA

Wtorek, 16 lipca 2019

Polityka - nr 31 (3171) z dnia 2018-08-01; s. 32-33

Społeczeństwo / Twoje miasto – Twój wybór. 2018

Ryszarda Socha

Imigranci już tu są

Rząd nie chce mieć polityki migracyjnej. Samorządy muszą. W dużych miastach cudzoziemcy to już ponad 10 proc. mieszkańców. W Gdańsku jest ok. 50 tys. imigrantów, we Wrocławiu 100 tys.

Historia jest dramatyczna: Swietłanę z Mołdawii spotkała straszna krzywda. W ubiegłym roku przyjechała na zbiór truskawek. Z pracą coś poszło nie tak. W Gdyni zaoferowano jej nocleg za sprzątanie. Ale została zgwałcona i pobita przez dwóch mężczyzn. Gdy udało się jej wyrwać oprawcom (Polakowi i Ukraińcowi), wyskoczyła z czwartego piętra. Z licznymi obrażeniami trafiła do szpitala w Gdańsku. – Zadzwonili z prokuratury, że jest taka pani i kompletnie nie wiedzą, co z nią zrobić – relacjonuje Piotr Olech, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. Integracji Społecznej w gdańskim magistracie. Oni wiedzieli.

Podzielili się zadaniami. Fundacja Gdańska w ciągu dwóch dni zebrała ćwierć miliona złotych na operację, rehabilitację i inne potrzeby. Kobieta otrzymała wszechstronne wsparcie, włącznie z asystentką. Teraz uczestniczy w procesie swoich oprawców. Nie wiadomo, czy zostanie w Polsce. – Niewykorzystane pieniądze zostaną jej wypłacone – mówi Piotr Olech. – Ale ...