POLITYKA

Wtorek, 25 czerwca 2019

Polityka - nr 18 (2956) z dnia 2014-04-28; s. 10

Ludzie i wydarzenia / Świat

Internetowy mundial

W Brazylii zakończył się NETmundial, czyli globalne spotkanie użytkowników internetu – przedstawicieli rządów, organizacji pozarządowych i środowisk technologicznych zajmujących się zarządzaniem siecią. To pierwsze tej rangi spotkanie zwołane po ujawnieniu w połowie ub.r. przez Edwarda Snowdena tajnych informacji na temat inwigilowania komunikacji elektronicznej przez służby specjalne Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że amerykański podsłuch miał charakter niemal totalny, dotyczył również rozmów telefonicznych, a jego ofiarą padli nawet przywódcy krajów sojuszniczych wobec USA.

Afera Snowdena jeszcze zaogniła gorącą dyskusję na temat prywatności w cyfrowym świecie – osobiste dane użytkowników sieci są źródłem cennej wiedzy nie tylko dla służb specjalnych, ale także dla przedsiębiorstw takich, jak Google czy Facebook, które chciałyby skrzętnie zbierać informacje o wszystkich zachowaniach swoich użytkowników, by zamieniać je na ofertę handlową.

Kolejny gorący temat to zakres suwerenności państw w globalnej z definicji sieci – rządy takich krajów, jak Rosja czy Chiny, domagają się rozszerzenia swej suwerenności również ...