POLITYKA

środa, 19 czerwca 2019

Polityka - nr 5 (3196) z dnia 2019-01-30; s. 66

Nauka

Mirosław Szreder

Intrygi instynktów

Z liczbami się nie dyskutuje. Proste i jednoznaczne, wolne są od podejrzeń o stronniczość lub subiektywizm. Trudnej misji przekonania nas, że to one są najważniejsze przy opisie świata, podjął się Hans Rosling.

Szwedzki lekarz, statystyk, wykładowca z zakresu zdrowia publicznego w głośnej książce „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” (tłum. Moniki Popławskiej, Wydawnictwo Media Rodzina, 2018) podjął walkę z „katastrofalną w skutkach ignorancją, za pomocą obrazu świata opartego na faktach”. Do pisania zainspirowała go międzynarodowa działalność fundacji Gapminder, założonej przez niego z synem Olą Roslingiem i synową Anną Rosling Rönnlund. Parą, która zresztą dokończyła jego dzieło, kiedy pracę nad nim przerwała mu śmierć.

Bill Gates zakupił kopie tego wydawnictwa do darmowego wykorzystania w wersji elektronicznej dla 4 mln absolwentów każdego college’u w USA w 2018 r. Jego obwolutę opatrzył zaś opinią: jedna z najważniejszych książek, jaką przeczytałem – niezbędny przewodnik podpowiadający, jak myśleć w rzeczowy sposób o świecie. Gatesa i Roslinga łączyło przekonanie, że współczesnego człowieka stać na racjonalny stosunek do faktów i liczb. Mniejszym optymistą jest noblista Daniel Kahneman, który swoimi badaniami ...