POLITYKA

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Polityka - nr 46 (2731) z dnia 2009-11-14; s. 8

Flesz. Ludzie i wydarzenia / Kraj

 Łaz

IPN paraliżuje lustrację

Dwaj pracownicy IPN sparaliżowali proces lustracyjny posła PO Jana Kuriaty, który z ich winy nie może ruszyć od pół roku.

W maju sąd przesłał do warszawskiej centrali IPN wszystkie akta sprawy, by dwaj eksperci – wicedyrektor IPN Wojciech Sawicki oraz Antoni Zieliński z Biura Udostepniania i Archiwizacji Dokumentów, sporządzili ekspertyzę. Od tamtej pory nic się nie dzieje.

– Mimo wysłania dwóch ponagleń nie otrzymaliśmy od nich żadnej odpowiedzi – mówi sędzia Waldemar Katzig z Sądu Okręgowego w Koszalinie. – Jakieś zasady przyzwoitości przecież obowiązują.

Dlatego sąd wyznaczył już termin rozprawy, na której Sawicki i Zieliński zostaną ukarani grzywną. Sędzia Katzig mówi, że dotychczas nie spotkał się z takim lekceważeniem sądu przez wysoką instytucję państwową.

Poseł Kuriata zmaga się z IPN od 15 marca 2008 r., gdy prokuratura Instytutu rozpoczęła postępowanie w sprawie prawdziwości jego oświadczenia lustracyjnego. Jan Kuriata, który związany był z opozycją, uważa się za ofiarę SB. – ...