POLITYKA

Sobota, 24 sierpnia 2019

Polityka - nr 13 (2901) z dnia 2013-03-27; s. 42-45

Rozmowy Żakowskiego

Jacek Żakowski

Jabłka nie zawsze spadają

Robert Skidelsky, profesor ekonomii, o tym, że w gospodarce bardzo często jest inaczej, niż się ekonomistom wydaje

Jacek Żakowski: – Czy ekonomia się skończyła?
Sir Robert Skidelsky: – Tak.

Pan sam jest profesorem ekonomii politycznej.
Ale do ekonomii przyszedłem po studiach historycznych. Nie byłem tak indoktrynowany, jak moi koledzy, którzy kończyli studia ekonomiczne.

Indoktrynowany?
Ekonomiści zawsze się spierali. Były różne szkoły. Ale przez pokolenia wszystkim od początku studiów wmawiano te same niezmiennie fałszywe założenia.

Jakie?
Przede wszystkim wiarę, że na rynku działają tylko jednostki, które kierują się tylko własnym interesem i dążeniem do maksymalizowania osobistych korzyści materialnych. Jakby nie było kultury i społeczeństwa. Od samego początku nauk ekonomicznych obowiązuje fikcja Robinsona Crusoe. Ekonomiści zastanawiają się tylko, co w jakiejś sytuacji zrobiłby Robinson? A on nie istnieje i nigdy nie istniał.

Dlaczego?
Bo człowiek jest częścią społeczeństwa. Zawsze należy do czegoś większego niż tylko on sam. Do jakiegoś Kościoła, tradycji, kultury, rodziny, lokalnej społ...

Robert Jacob Alexander Baron Skidelsky (ur. 1939 r.), brytyjski historyk gospodarki i polityk. Autor nagradzanej monografii Keynesa oraz jego trzytomowej biografii. Uczył na uniwersytetach w Oxfordzie, Warwick, Waszyngtonie, Londynie. Od 1991 r. dożywotni członek Izby Lordów, gdzie z ramienia konserwatystów odpowiadał m.in. za finanse publiczne.