POLITYKA

Czwartek, 18 lipca 2019

Polityka - nr 10 (3049) z dnia 2016-03-02; s. 15-17

Temat tygodnia

Joanna Podgórska

Jak czytać te teczki

Prof. Andrzej Friszke o Lechu Wałęsie, jego słabości i wściekłości, kolegach i prześladowcach, o esbeckich dokumentach i prawdzie życia

Joanna Podgórska: – Na ile materiały z szafy Kiszczaka mają charakter przełomowy? Wiedza sprzed i po różni się zasadniczo?
Prof. Andrzej Friszke: – Wcześniej wiedzieliśmy, że jakieś materiały na Lecha Wałęsę są. Można się było spierać o ich autentyczność i rozmiar. Po ujawnieniu zawartości szafy Kiszczaka autentyczność wielu z nich została w zasadzie potwierdzona. Zaskoczyła mnie ich obfitość. Te materiały mają dwojaką rangę. Po pierwsze, element lustracyjny – i na tym się koncentruje uwaga opinii publicznej. Ale tam są też rzeczy, które mają duży walor historyczny. To choćby dziewięć stron przesłuchania Lecha Wałęsy zaraz po zatrzymaniu, czyli 19 grudnia – trzy dni po tragicznych wydarzeniach. To niezwykle ciekawa i szczegółowa relacja o przebiegu wydarzeń w Stoczni Gdańskiej i demonstracji, krok po kroku. Bolek opisuje nastroje w stoczni na początku stycznia 1971 r., próby strajku, to, jak ludzie przyjmują zmiany w Warszawie. Dla historyka to bezcenne materiały.

Dla historyka. Opinię publiczną interesuje Wałęsa: czy był donosicielem?
...