POLITYKA

Niedziela, 26 maja 2019

Polityka - nr 33 (3072) z dnia 2016-08-10; s. 78-80

Kultura

Mariusz Herma

Jak kręcą Polacy

Po współpracy z Radiohead Michał Marczak wyreżyserował właśnie teledysk „Beautiful People” z udziałem lidera tej grupy. Bo zagraniczni muzycy coraz bardziej doceniają polskich reżyserów. I polskie krajobrazy.

W świecie teledysków Michał Marczak pojawił się równie niespodziewanie, co bohater jego pierwszego klipu w Górach Izerskich. A konkretnie w kamieniołomie kwarcu Stanisław, najwyżej położonej kopalni w naszej części Europy. – Odwiedziłem kiedyś to miejsce i oczarowało mnie. Góry Izerskie czy sąsiednie Karkonosze mają niespotykany księżycowy pejzaż. I należą do najbardziej mglistych i wietrznych terenów w Europie – mówi 34-letni reżyser. – To idealne warunki, by nagrać coś dziwnego.

Czymś dziwnym jest teledysk do utworu „Beautiful People” angielskiego producenta Marka Pritcharda, w którym wystąpił Thom Yorke, lider Radiohead. Klip Polaka jako pierwsi zobaczą w sobotę uczestnicy festiwalu Sundance Next. Czyli letniej odnogi słynnego Sundance Festival, z którego Michał Marczak w styczniu wyjeżdżał z nagrodą za reżyserię filmu „Wszystkie nieprzespane noce”. I z pierwszymi propozycjami ze świata muzyki. Bo w jego fabularyzowanym dokumencie pojawia się ponad sto utworów, które zastąpiły niejako tradycyjną ścieżkę dźwiękową. W Sundance wiele osób zwróciło uwagę właśnie na warstwę muzyczną. – Byli tam również ...