POLITYKA

Czwartek, 18 lipca 2019

Polityka - nr 23 (3213) z dnia 2019-06-05; s. 31

Polityka

Wiesław Władyka

Jak niechcący stworzyliśmy potwora

Ta książka wstrzeliwuje się w epicentrum kryzysu współczesnej demokracji, zaatakowanej przez nie do końca jeszcze rozpoznane siły i społeczne procesy. Autor poszukuje odpowiedzi na kluczowe pytanie: do czego to doprowadzi?

Jacek Żakowski zebrał w zgrabną całość kilkadziesiąt wywiadów, które przeprowadził z intelektualistami najwyższej kategorii, znanymi dosłownie na całym świecie i rzeczywiście mającymi wiele do powiedzenia. Były one wszystkie publikowane na łamach POLITYKI. Listę otwiera Grzegorz Ekiert, a zamyka Samuel Issacharoff, a między nimi znajdują się Ha-Joon Chang, Robert Skidelsky, Timothy Snyder, Naomi Klein, Matthew Bolton, Jan Zielonka, Bernard-Henry Levy, Marcin Król, Janusz Reykowski i inni, równie znakomici.

Odpowiadają wedle pytań podstawowych Żakowskiego, a przybliżających do pytania zasadniczego i uchwyconego w tytule książki: dlaczego demokracja została zaatakowana i przez kogo? Zresztą metoda zadawania pytań, ułożenie ich w porządku intelektualnym w wydaniu tego autora jest wzorcowe, a zarazem chyba niemożliwe do podrobienia. Bo to nie jest wyłącznie umiejętność techniczna, to jest także bardzo autorska opowieść o współczesnej rzeczywistości, o Jacka Żakowskiego przekonaniach, o strachach, które go nie opuszczają, o nieustannym poszukiwaniu szans na przyszłość. I zawsze, mimo że rozmowy te miał...