POLITYKA

Wtorek, 20 sierpnia 2019

Polityka - nr 20 (3059) z dnia 2016-05-11; s. 103

Passent

Daniel Passent

Jak upadają autorytety

Dziennikarz Wojciech Reszczyński poinformował opinię publiczną na łamach tygodnika „wSieci”, że w Polsce ma miejsce „upadek autorytetów”. Redaktor wylicza upadłe autorytety: Ryszard Bugaj, Norman Davies, Jadwiga Staniszkis, Adam Strzembosz, sędziowie w ogóle, a zwłaszcza sędziowie Sądu Najwyższego.

Nie trzeba być autorytetem w dziedzinie logiki, żeby odkryć, co łączy wszystkie te upadłe autorytety. Tym czymś jest krytyczne spojrzenie na Prawo i Sprawiedliwość, a zwłaszcza ewolucja – od sympatii do niechęci wobec partii Kaczyńskiego. Dopóki Ryszard Bugaj sympatyzował z tą partią i nie ukrywał, że na nią głosował – był autorytetem, ba, był nawet członkiem specjalnej rady przy prezydencie. Gdy jednak ustąpił z rady i zaczął wypowiadać się krytycznie o władzy – jego autorytet wyparował.

Norman Davies, do niedawna uznawany za zasłużonego historyka i popularyzatora naszych dziejów w świecie anglosaskim, a więc przyjaciela Polski w jakże wrogim nam świecie zachodnim, nagle zmalał, skarlał, skurczył się, a wszystko to dlatego, że nie podoba mu się prezes, o któ...