POLITYKA

Piątek, 24 maja 2019

Polityka - nr 40 (2978) z dnia 2014-10-01; s. 25-27

Społeczeństwo / Rozmowy Żakowskiego

Jacek Żakowski

Jak żyją niehetero

Prof. Joanna Mizielińska o tym, czym różnią się związki homoseksualne od tradycyjnych rodzin

Jacek Żakowski: – Czy nie każde założenie rodziny to wybór?
Joanna Mizielińska: – Ale w rodzinach nieheteroseksualnych wszystko jest kwestią wyboru. Każdy dzień spędzony razem. Wszystkie wzajemne relacje. Nie ma standardów, wzorców, stereotypów. Nic nie jest oczywiste, zwyczajne, normalne.

„Normalna rodzina to chłopak i dziewczyna”.
To jest tradycyjna rodzina.

Której dominacja słabnie. Już ponad połowa Amerykanów to single. Statystycznie „normalna” amerykańska rodzina to chłopak albo dziewczyna. W związkach heteroseksualnych żyje mniejszość. A drugą mniejszością są rodziny nieheteroseksualne. Czym one się różnią?
Pewnie się pan zdziwi, ale osoby nieheteroseksualne żyjące w stałych związkach są bardziej szczęśliwe niż żyjące w związkach osoby heteroseksualne. W rodzinach z wyboru szczęśliwych jest 91 proc. kobiet i 90 proc. mężczyzn. W rodzinach tradycyjnych 88 proc. kobiet i 87 proc. mężczyzn. 96 proc. osób żyjących w rodzinach z wyboru jest zadowolonych ze swojego związku.

A w małżeństwach tylko trzy czwarte.
Anthony Giddens pisał, że związki nieheteroseksualne są forpocztą ...

Nie wiadomo, ile jest w Polsce osób nieheteroseksualnych. Nie wiadomo, ile tworzą rodzin. Bardzo mało wiemy o tym, jak funkcjonują. Badanie realizowane w Instytucie Psychologii PAN przez prof. Joannę Mizielińską i jej zespół po raz pierwszy dostarcza takiej wiedzy. W jego ramach przebadano 3038 osób żyjących w parach nieheteroseksualnych i 2378 osób nieheteroseksualnych żyjących samotnie. Dziewięć procent z nich miało dzieci. Najdłuższy z badanych związków trwa 42 lata.

Joanna Mizielińska jest profesorką w Instytucie Psychologii PAN i kierowniczką projektu badawczego „Rodziny z wyboru w Polsce”. Pracowała m.in. na uniwersytetach w Princeton, Finlandii i Szwecji. Autorka „Płeć/ciało/seksualność” i „(De)konstrukcje kobiecości”. Raport z badania „Rodziny z wyboru w Polsce. Życie rodzinne osób nieheteroseksualnych” dostępny na stronie rodzinyzwyboru.pl.