POLITYKA

środa, 26 czerwca 2019

Polityka - nr 44 (3184) z dnia 2018-10-30; s. 10

Ludzie i wydarzenia / Kraj. Tydzień w polityce. Komentuje Róża Thun

Róża Thun

Jaśnie oświecony prezydent

Nie będzie Edison pluł nam w twarz i dzieci nam oświecał! Mamy swojego Łukasiewicza i lampy naftowe! Nasz polski smog powszedni, niech nas zatruwa, to nasza suwerenna wola i decyzja.

Wizyta prezydenta Polski w Berlinie zostawiła wyraźny ślad: niezliczoną liczbę dowcipów na temat Andrzeja Dudy i jego żarówek. Humor w narodzie nie ginie, szczególnie w trudnych czasach. Na szczęście – bo ta nieznikająca, zbawienna cecha Polaków wielu z nas utrzymuje przy życiu i pomaga normalnie funkcjonować. Pozytywnym śladem po berlińskiej wizycie na Forum Polsko-Niemieckim był też zalew wyliczeń i informacji: ile to energii oszczędzamy, używając żarówek nowej generacji i jak to wpływa na zmniejszanie ilości produkowanego przez nas CO2. W sumie o 15 mln ton w ciągu roku, już nie mówiąc o wielokrotnie niższych rachunkach za elektryczność .

Komisja Europejska nie mogła wymarzyć sobie lepszej komunikacji społecznej niż tej sprowokowanej wypowiedzią Dudy na temat – nie zawsze łatwej i zrozumiałej – legislacji europejskiej! A ja z radością się dowiedziałam, że nie jest tak – jak twierdzi wielu – że „zwykłemu obywatelowi” (nie lubię tego określenia i myślę, że „zwykły obywatel” po prostu nie istnieje) instytucje ...