POLITYKA

Poniedziałek, 20 maja 2019

Polityka - nr 38 (2316) z dnia 2001-09-22; s. 42

Kraj

Paweł Walewski

Jeden na jedną

Do otwarcia apteki nie wystarczy kapitał, potrzebny będzie dyplom farmaceuty

Parlament uchwalił nowe prawo farmaceutyczne, zgodnie z którym właścicielem apteki może być tylko farmaceuta. Dobrze to czy źle dla pacjentów?

Eyal Lahav, prezes zarządu spółki Super-Pharm Poland, która zamierzała zainwestować w Polsce 40 mln dol. w sieć pięćdziesięciu aptek z asortymentem leków i kosmetyków (do tej pory zdążyła otworzyć dwie placówki – w Warszawie i Opolu), mówi: – Walka o apteki się nie zakończyła. Wszystko w rękach prezydenta, który ustawy jeszcze nie podpisał.

Zgodnie z przyjętymi zapisami, właścicielem apteki może być wyłącznie farmaceuta i będzie mógł on mieć tylko jedną aptekę. Wyklucza to możliwość prowadzenia aptek przez przedsiębiorców lub zagraniczne spółki, które do tej pory mogły inwestować w sprzedaż detaliczną leków pod warunkiem, że na stanowisku kierownika apteki zatrudnią wykwalifikowanego farmaceutę. Jeśli nawet prezydent zgodzi się z taką decyzją parlamentu, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego to szkodliwe i ułomne prawo – twierdzą przedstawiciele Stowarzyszenia Właścicieli Aptek, reprezentującego posiadaczy dużych sieci farmaceutycznych. Sprzeczne z zasadą wolności gospodarczej. Ciekawe, że już dziewięć lat temu Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie ...