POLITYKA

Wtorek, 25 czerwca 2019

Polityka - nr 36 (2261) z dnia 2000-09-02; s. 52-54

Kultura

Marek Oramus

Jedynie słuszny wizerunek wiedźmina

Niespodziewana kłótnia o obsadę pierwszego polskiego filmu fantasy

Film o wiedźminie według opowiadań Andrzeja Sapkowskiego jest pierwszym od lat obrazem fantastycznym kręconym w Polsce. Nie jest to prestiżowa ekranizacja klasyki ani przeniesienie na ekran kolejnego narodowego dramatu – a jednak niespodziewanie wzbudził emocje nieproporcjonalne do znaczenia tej bądź co bądź czysto rozrywkowej produkcji.

Jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć pod koniec lipca ukonstytuował się Komitet Obrony Jedynie Słusznego Wizerunku Wiedźmina. Stało się to po ogłoszeniu obsady filmu: tytułową rolę gra znany z tak głośnych ostatnio filmów jak „Ogniem i mieczem” i „Pan Tadeusz” Michał Żebrowski; jego ukochaną, czarownicę Yennefer – Grażyna Wolszczak, zaś barda Jaskra – Zbigniew Zamachowski. Choć jest to czołówka aktorów polskich, nie wzbudziła akceptacji protestujących. Szczególnie wiele pretensji kierowano pod adresem Żebrowskiego: że amant, bawidamek, że nie pasuje do tej roli. – Wiedźmin z niego taki jak z koziej dupy trąba jerychońska – podsumował dosadnie jeden z dyskutantów tej ważkiej kwestii na specjalnej liście dyskusyjnej w Internecie.

Szczególnie wytykano Żebrowskiemu, że w niczym nie przypomina posępnego wiedźmina: za młody, za chudy, „słodki chłoptaś”, „cacuś”, wypacykowany – a więc całkowite przeciwieństwo osobnika nocującego byle gdzie, jadającego byle jak, gardzącego wykwintnym strojem i nienagannymi manierami, ale za to dobrze robiącego mieczem w słusznej sprawie. Ktoś troskał się, czy ...

Wiedźmin Geralt

Wiedźmin Geralt z Rivii to bohater opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, drukowanych od 1986 r. w „Nowej Fantastyce”, potem zebranych w tomach „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”. Główny bohater pięciotomowej sagi, zakończonej podobno definitywnie w 1999 r. tomem „Pani Jeziora”, gdzie wiedźmin zostaje uśmiercony. I opowiadania, i saga należą do gatunku fantasy (literatura magii i miecza), która stanowi jedną z odmian fantastyki.

Zarówno wymienione utwory jak i ich bohater osiągnęli wkrótce niebywałą popularność, a Sapkowski stał się jednym z najpopularniejszych pisarzy polskich lat 90. Jego książki sprzedawały się w nakładach osiągających po kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy.

„Nieznajomy nie był stary, ale włosy miał zupełnie białe. Pod płaszczem nosił wytarty skórzany kubrak, sznurowany pod szyją i na ramionach. Kiedy ściągnął swój płaszcz, wszyscy zauważyli, że na pasie za plecami miał miecz”. Ten pierwszy opis Geralta pochodzi z opowiadania „Wiedźmin”. Zajmował się Geralt trzebieniem potworów, jakich bezlik zamieszkiwał jego świat, nie tykając jedynie smoków. Z czasem przeszedł także do eliminacji ludzi, którzy bywają od potworów gorsi.