POLITYKA

Piątek, 24 maja 2019

Polityka - nr 48 (2429) z dnia 2003-11-29; s. 40-42

Gospodarka / Lokaty antypodatkowe

Paweł Wrabec

Jeszcze jedna okazja

Od przyszłego roku trzeba będzie płacić 19 proc. podatku od zysków na giełdzie. Są jednak szanse, żeby część pieniędzy uchronić przed fiskusem.

Czas na to został do końca grudnia. Jeśli jeszcze w tym roku zainwestujemy w akcje lub obligacje, to sprzedając je na giełdzie nawet za wiele lat nie zapłacimy podatku. Nie musimy ich nawet kupować sami – wystarczy powierzyć oszczędności wyspecjalizowanym funduszom i kupić ich certyfikaty. A jest w czym wybierać. W listopadzie w bankach i w biurach maklerskich pojawiły się oferty 10 funduszy antypodatkowych, gotowych na długie lata chronić przed fiskusem miliardy zdeponowanych na kontach oszczędności. Czy opłaca się umieścić w nich swoje pieniądze?

Wszystko zależy od tego, ile i na jak długo chcemy inwestować. Trudno jednak przewidzieć, czy wybrany fundusz okaże się wystarczająco efektywny. Jeśli nie, to korzyść z uniknięcia podatku będzie żadna – czego nie zabierze fiskus, i tak weźmie fundusz w postaci wysokich opłat i prowizji.

Już sam wybór funduszu nie jest łatwy. Tegoroczne oferty różnią się od ubiegłorocznych zarówno pod względem konstrukcji jak i polityki inwestycyjnej. ...